لیمووب وبلاگ درباره ما نمونه کارها سفارش آنلاین مشاوره رایگان تماس با مدیران

LimooStore آموزش بهینه سازی و سئو وردپرس - قسمت اول

آموزش بهینه سازی و سئو وردپرس - قسمت اول

اگر شما هم جزو جامعه وبمستران باشید، حتماً می دانید که یکی از بزرگترین دغدغه های مدیران وبسایت ها بحث سئو و مسئله بهینه سازی است و طبیعتاً یکی از بزرگترین آرزوهایشان هم داشتن وبسایتی با حداکثر امتیاز بهینه سازی!

به همین مناسبت(!) تصمیم گرفته ایم سلسه مقالاتی در رابطه با آموزش سئو و بهینه سازی وبسایت در وبلاگ لیمووب منتشر کنیم به این امید که گرهی از کار وبمستران دغدغه مند باز کرده باشیم.

در ابتدای کار با توجه به اینکه اکثر وبسایت های حرفه ای حال حاضر ایران و جهان از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده می کنند، آموزش هایی برای بهینه سازی هر چه بیشتر و بهتر وبسایت های استفاده کننده از این سیستم محبوب ارائه خواهیم کرد و کار را تا جایی پیش خواهیم برد که کاربران لیمووب و مدیران وبسایت ها خواهان آموزش های بیشتر و وبسایت های بهینه تر باشند!

 

پس از گذشت از این مقدمات حال نوبت "آموزش بهینه سازی و سئو وردپرس - قسمت اول" است!

در اولین حلقه از آموزش های در نظر گرفته شده، تصمیم گرفته ایم راه حلی اصولی، منطقی و بدون پیچیدگی های معمول(!) برای رفع دو خطای رایج ابزار GTMETRIX برای وبسایت های وردپرسی را بررسی و راه حل آن را ارائه کنیم که یکی از این دو خطا "Remove query strings from static resources" و دیگری "Defer parsing of JavaScript" است که انتظار می رود قبلاً با آن ها گلاویز شده باشید!

 

خطای "Remove query strings from static resources" چیست!؟

"Remove query strings from static resources" یکی از خطاهای رایجی است که سایت جی تی متریکس از وبسایت های وردپرسی می گیرد و مدیران این وبسایت ها را دچار مشکل و سردرگمی می کند! این خطا زمانی رخ می دهد که شما در وبسایتتان برای فراخوانی فایل های استاتیک از کوئری های داینامیک استفاده کرده باشید، مثلاً "test.js?ver=3.1.5" در حالی که برای فراخوانی فایل های استاتیک نباید به این شکل عمل کرد و شیوه درست به صورت "test.js" هست. ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که در صورت فراخوانی فایل های استاتیک همراه با کوئری، مرورگر کاربر امکان کش کردن آنها را نخواهدداشت و در هر بار مراجعه، دوباره آن فایل را از سرور فراخوانی و دانلود خواهدکرد.

 

خطای "Defer parsing of JavaScript" چیست!؟

هنگام بارگذاری یک صفحه وب، مرورگر بایستی محتوای همه تگ های جاوا اسکریپت را تجریه - تحلیل و اجرا کند، که این کار مسلماً زمان بر خواهد بود. به همین دلیل توصیه می شود تا فایل های جاوا اسکریپت را در پایین صفحه (مثلاً قبل از تگ </body> فراخوانی کنید تا زمان بارگذاری اولیه صفحه وبسایتتان را کاهش دهید؛ اما مشکلی که مدیران وبسایت های وردپرسی با آن مواجه هستند، فایل های جاوا اسکریپت افزونه ها پلاگین ها است که در حالت عادی امکان جابجایی آن ها و انتقالشان به پایین صفحه ممکن نیست!

راه حل چیست؟

برای رفع این دو مشکل:

1. کد زیر را به فایل "functions.php" قالبتان اضافه کنید.

توجه: فایل function.php در فولدر روت قالبتان (همان فولدری که فایل های header.php ، footer.php و... هم در آن هستند) قرار دارد؛ اما اگر فایلی با این نام پیدا نکردید جایی برای نگرانی نیست، کافی است فایلی با همین نام در همان فولدر ایجاد کنید، در ابتدای آن <?php را قرار دهید و سپس کد زیر را به آن اضافه کنید.

function _remove_script_version( $src ){
	$parts = explode( '?', $src );
	return $parts[0];
}
add_filter( 'script_loader_src', '_remove_script_version', 15, 1 );
add_filter( 'style_loader_src', '_remove_script_version', 15, 1 );

function defer_parsing_of_js ( $url ) {
 if ( FALSE === strpos( $url, '.js' ) ) return $url;

 return "$url' async onload='myinit()";
}
add_filter( 'clean_url', 'defer_parsing_of_js', 11, 1 );

2. همین! کار دیگری برای انجام لازم نیست، حال یک بار دیگر وبسایتتان را با جی تی متریکس تست کنید و ما را هم بی خبر نگذارید : )

لطفاً قبل از ارسال نظر این متن را بخوانید:
1. پر کردن هر سه گزینه نام، ایمیل و متن الزامی است، در صورت ناقص یا ناصحیح بودن هر یک از آن ها، نظر شما ارسال نخواهدشد.
2. آدرس ایمیل شما نزد لیمووب محفوظ بوده و نمایش داده نخواهدشد.
3. متن نظر را به فارسی بنویسید، نظراتی که به زبانی دیگر یا به صورت فینگلیش نوشته شوند، نمایش داده نخواهندشد.
4. اگر نیاز به ارسال کد (HTML ، CSS ، PHP ، JavaScript و...) در متن نظر دارید، از امکان افزودن کد - که در پایین کادر ارسال متن تعبیه شده است - استفاده کنید.
5. نظراتی که با محتوای مطلب مرتبط نباشند، تأیید نخواهندشد.
افزودن کد
جهت عضویت در خبرنامه لیمو اس ام اس و دریافت آخرین اخبار و اطلاعیه های سایت بر روی لینک زیر کلیک نمایید.
عضویت در خبرنامه برای عموم آزاد و شامل خبرنامه پیامکی و خبرنامه الکترونیکی می باشد.